Bazylia – królowa ziół kuchni sródziemnomorskiej

Przez : | 0 Komentarz | On : Styczeń 6, 2013 | Kategoria : Makarony, To warto wiedzieć !

Bazylia – kuchnia śródziemnomorska

Bazylia to królowa ziół kuchni śródziemnomorskiej o czym mówi sama jej nazwa – łacińska nazwa “basilikos” wywodzi się z języka greckiego i w dosłownym znaczeniu oznacza “króla”.  Zioło to od kilku lat króluje również w kuchni polskiej. W wielu domach wygląda z doniczek przez okna kuchenne, coraz częściej używana jest jako świeże zioło niż w formie  zasuszonej.

Zastosowanie bzyli w kuchni

Bazylia to zioło które nieodłącznie kojarzy się z pomidorami. Pomidory i bazylia to duet doskonały, smaki tych dwóch składników świetnie się uzupełniają w każdej postaci czy to zupy czy tarty z pomidorami świetnie smakują razem. Bazylia używana jest również do zup (szczególnie pomidorowej) sałatek, serów, potraw z ryb i drobiu. To nieodzowny składnik dań włoskich – makaronów, zapiekanek czy pizzy. Używając bazylii należy pamiętać że jest ziołem i powinna zostać dodana do dania na samym końcu z racji tego że pod wpływem temperatury może stracić swoje właściwości.

Oprócz walorów kulinarnych bazylia również ma wiele właściwości zdrowotnych. Poprawia trawienie oraz zapobiega wzdęciom (stąd jej połączenie z ciężkostrawną pizzą czy zapiekanką:)). Pobudza wydzielanie soków trawiennych dzięki czemu często wybierana jest jako dodatek do przystawek.

Bazylia znana jest rownież z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Niegdyś napar właśnie z bazylii stosowany był do okładów na ciężkogojące się rany.

Bazylia w wielu kulturach to również symbol miłośći świadczyć mogły o tym wieńce plecione właśnie z bazylii na znak wiecznej miłości, a w dzisiejszych czasach uznawana jest za jeden z afrodyzjaków.

Bazylia - kuchnia śródziemnomorska

Bazylia – zioła i przyprawy kuchni śródziemnomorskiej

Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress