Ciasto kruche – przepis

Przez : | 0 Komentarz | On : Luty 24, 2013 | Kategoria : Desery

Ciasto kruche, to rodzaj ciasta najczęściej wykorzystywanego do sporządzania deserów. To właśnie z ciasta kruchego sporządzane są spody do tortów, serników i szarlotek, babeczki, oraz ciasteczka z przeróżnymi dodatkami. A na słono: paszteciki, kulebiaki, paluszki i precle.

Ciasto kruche - przepis

Szarlotka z lodami

SKŁADNIKI CIASTA KRUCHEGO

Zasadnicze składniki ciasta kruchego to: mąka, masło, żółtka i śmietana lub woda.

Składniki dodatkowe to: cukier, orzechy, bakalie, kakao, mak, czekolada, wanilia, skorka pomarańczowa itp. w zależności od przeznaczenia ciasta.

Do ciasta kruchego nie należy używać środków spulchniających, ponieważ zawdzięcza ono swą kruchość dużej ilości tłuszczu. Składniki ciasta kruchego takie jak żółtka,  śmietana i mleko zawierają tłuszcz co zwiększa jeszcze bardziej kruchość ciasta. Ciasto kruche przeważnie wyrabia się z mąki krupczatki, dodając gotowane żółtka!!  (ciasto z ich dodatkiem jest bardziej kruche).

Do takich wypieków jak babeczki i precelki dodajemy żółtka surowe.

Do ciasta kruchego jaj całych nie dodaje się, dlatego też dla oszczędności można część żółtek zastąpić śmietaną.

Najlepszy tłuszcz używany do ciast to masło, można dodać smalec lub ewentualnie margarynę. Tłuszcze muszą być świeże! Stosunek tłuszczu do mąki wynosić powinien 1:2 (jedna część tłuszczu na dwie części mąki). Często do wyrobu ciasta kruchego używa się mieszaniny masła i smalcu (2/3 masła, 1/3 smalcu).

Do ciasta kruchego powinno używać się cukru pudru lub bardzo drobnego kryształu. Gruby kryształ pogarsza wygląd wypieku, w którym widoczne są ciemne kryształy skarmelizowanego cukru. Jeśli zdecydujemy się na użycie grubego kryształu należy utrzeć go z żółtkami lub rozpuścić w mleku.

Płynu dodaje się tyle ile mąka wchłonie, po uprzednim wymieszaniu wszystkich składników.

CIASTO KRUCHE – PRZEPIS

Do przesianej mąki dodaje się NIE topione masło lub smalec (ewentualnie margarynę) i razem sieka nożem, następnie dodaje się żółtka, cukier lub sól w zależności od przeznaczenia ciasta. Wszystko razem zarabia się nożem, ręką wyrabia jak najkrócej, by ciasto nie nabierało temperatury przez co wchłonie więcej mąki.

Po wyrobieniu ciasto odkładamy zawinięte w folię lub ściereczkę do lodówki aby się ostudziło na około 1 godzinę.

Po wystudzeniu ciasto wałkujemy na grubość 1/2 cm na stolnicy obsypanej mąką.

Ciasto na spód pod sernik lub szarlotkę należy rozwałkować na kształt prostokąta, wielkości blachy i przenieść ciasto do formy, delikatnie by się nie porwało.

Blachy do pieczenia ciasta kruchego nie smaruje się tłuszczem.

Ciastka kruche należy wypiekać w gorącym piekarniku, w lekko ciepłym lub ciepłym piekarniku ciastka zaczną rozlewać się po bokach i stracą swój kształt.

Placki kruche o grubości 1/2 cm piecze się około 30 min, drobne ciasteczka 10-15 min na jasnozłoty kolor.

Wypieki z ciasta kruchego należy zdejmować na gorąco, ponieważ ciasto zimne przy krojeniu łatwo się kruszy.

Jeśli sernik lub jabłecznik sporządzamy na kruchym spodzie to przed położeniem słodkiego farszu należy spód zapiec w dobrze rozgrzanym piekarniku (180 St. C) przez około 10 minut, w ten sposób unikniemy zakalca.

Z upieczonym kruchym ciastem należy obchodzić się delikatnie gdyż łatwo się kruszy.

Ciasto kruche - przepis

Jabłecznik z lodami

 

Share This Post!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress