Dzieci, lody i gruszka

Przez : | 1 Komentarz | On : Listopad 13, 2012 | Kategoria : To warto wiedzieć !

Odkąd pamiętam desery lodowe były tymi po które, jako dziecko, sięgałam najchętniej. Nie znam dziecka, które nie znałoby smaku lodów, albo które nie uśmiechnęłoby się na samą myśl o lodach:). Podstawowym surowcem do ich produkcji jest mleko – niewątpliwie  jeden z najzdrowszych produktów w naszej diecie. Stąd lody oprócz energii (zawierają średnio 120 kcal w 100 ml)  dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych jak pełnowartościowe białko, witaminy i minerały. Lody są bogatym źródłem białka, wapnia i witamin. W porównaniu do mleka dostarczają więcej potasu, magnezu, fosforu oraz witamin z grupy B. Warto również zaznaczyć że lody ze względu na zwiększoną zawartość cukru, wzmagają wydzielanie w mózgu serotoniny – tzw. hormonu szczęścia czyli jednego z najważniejszych neuroprzekaźników kontrolujących nasz nastrój.

Z myślą o małych milusińskich i ich wielkich upodobaniach “lodowych” stworzyłam przepyszny deser zarówno na lato jak i na zimę – karmelizowaną gruszkę z malinami i lodami. Deser ten składa się rzecz jasna z lodów, ale również jak sama nazwa wskazuje z gruszki – niezwykle cennego źródła błonnika. Podobnie jak inne jesienne owoce gruszki zawierają sporą ilość  witamin i minerałów (wit A, wit z grupy B, wit C, potas, magnez, wapń, żelazo oraz jod). W skład deseru wchodzi jeszcze jeden składnik – sok malinowy. Zdecydowanie polecam ten własnej produkcji. Przede wszystkim jest bogatym źródłem witamin przez co jest nieocenionym pomocnikiem w zwalczaniu jesiennych infekcji. Co prawda niektóre z tych witamin jak np. witamina C ciężko znoszą wysoką temperaturę (pasteryzacja) stąd w efekcie może zostać w takim soku jej znikoma ilość ale  przynajmniej jesteśmy pewni, że  domowy sok malinowy poza cukrem i owocami nie ma w sobie  żadnej “chemii”, obecnej niestety w sokach ze sklepowych półek.

Warto zatem zastanowić się czy nie lepiej dać naszym małym pociechom pucharek lodów z owocami zamiast batona.

karmelizowana gruszka z malinami i lodami

Zapraszam zatem do zakładki – Na osłodę aby sprawdzić jak tanim kosztem sprawić wielką przyjemność sobie i swoim dzieciom 🙂

 

Share This Post!

Komentarz

  1. Napisane w admin s 25 Listopad, 2012

    Mniami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress