Ile wiemy o oliwie z oliwek?

Przez : | 1 Komentarz | On : Lipiec 6, 2014 | Kategoria : To warto wiedzieć !

Oliwa z oliwek skład właściwości zastosowanie

Oliwa z oliwek – ostatnimi czasy bardzo popularna – stanowi cenne źródło jedno- i wielo- nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczyniających się m.in. do zachowania równowagi między „złym” i „dobrym” cholesterolem w organizmie. Oliwa z oliwek zawiera 14% tłuszczów nasyconych- niezbyt pożądanych w naszej diecie , 77% jednonienasyconych i 9% wielonienasyconych. Stołowa łyżka oliwy pokrywa w 10% dzienne zapotrzebowanie na witaminę E (jeden z najaktywniejszych przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne min. z procesy starzenia). Oprócz witaminy E bogata jest również w witaminy A i D oraz minerały takie jak potas, wapń i magnez. Oliwa z oliwek odznacza się dużą opornością na utlenianie ze względu na skład kwasów tłuszczowych: 68% kwas oleinowy, 10,5%, kwas linolowy, zaledwie 0,67% kwas linolenowy. Kwas oleinowy jest 10-krotnie bardziej podatny na utlenianie niż tłuszcze zwierzęce, ale też 10-krotnie mniej podatny niż kwas linolowy omega-6, który jest głównym składnikiem olejów roślinnych. Stąd wniosek, że jeśli cokolwiek smażyć to tylko na tłuszczach zwierzęcych, w następnej kolejności na oliwie – ale nie na olejach!!, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi do związków mających rakotwórcze działanie na nasz organizm. Decydując się na smażenie na oliwie pamiętajmy, że większą część cennych składników oliwa traci właśnie pod wpływem wysokiej temperatury.

Najcenniejsza jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, czyli extra virgin (doskonały smak, zapach i kwasowość – poniżej 0,8%). Oliwa z kolejnych tłoczeń ma gorsze właściwości, gdyż poddawana jest rafinacji i oczyszczaniu. Często w celu nadania lepszych właściwości gorszym gatunkom oliw miesza się je z oliwami extra virgin.

Oliwa z oliwek skład właściwości zastosowanie

Oliwa z oliwek, oliwki czarne

 

Jak wybrać dobra oliwę?

Wybierając oliwę wśród sklepowych półek pamiętajmy o kilku cennych wskazówkach:

1.POCHODZENIE. Najlepsze oliwy produkowane są w Grecji, na południu Włoch oraz w Hiszpanii – wybierając oliwę dobrze jeśli pochodzi z tych właśnie krajów.

2. BARWA. Dobra oliwa powinna mieć zielonkawy lub lekko słomkowy odcień. Nie kupujmy tych o pomarańczowej lub czerwonej barwie – tego typu barwa może świadczyć o tym, że oliwa nie jest świeża i zaczynają w niej następować procesy utleniania.

3. CZYTELNA ETYKIETA . Producent powinien jasno określić z jakim rodzajem oliwy mamy do czynienia. Na etykiecie  powinna znajdować się polska definicja np.: ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Obowiązkowe jest wskazanie miejsca, gdzie została wyprodukowana dana oliwa, opisu metody tłoczenia, miejsca i adresu podmiotu rozlewającego oraz  adresu i nazwy dystrybutora lub importera oliwy.

4. CENA. Pamiętajmy że najlepszej jakości oliwy niestety nie mogą mało kosztować. Cena za 1 litr oliwy extra virgin waha się od 40 zł w wzwyż.

5. DATA PRODUKCJI I TERMIN PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA. Zwróćmy uwagę na datę wyprodukowania oliwy, gdyż pół roku od momentu wyprodukowania oliwa zaczyna tracić cenne właściwości, stąd należy wybierać tylko świeże oliwy. Okres przydatności do spożycia powinien wynosić maksymalnie 24 miesiące.

6. MIEJSCE PRZECHOWYWANIA. Oliwa powinna  być przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu. Najlepiej gdy naturalne opakowanie oliwy stanowi ciemne szkło bądź metalowa puszka. Unikajmy oliw które stojąc na sklepowych półkach mają bezpośredni kontakt ze światłem dziennym  takie oliwy pod wpływem promieni słonecznych tracą cenne witaminy i przeciwutleniacze.

Oliwa z oliwek skład właściwości zastosowanie

Oliwa z oliwek extra vergine

Share This Post!

Komentarz

  1. Napisane w Paweł s 11 Lipiec, 2014

    Chlebek z oliwą pycha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress