Jajko = życie ??

2013-01-16

Nie znaleziono obrazków dla tego przepisu!

  • Ilość porcji: 0m
  • Czas przyrządzenia: 0m
  • Całkowity czas: 0m

Jajko stanowi doskonałe źródło pełnowartosciowego białka, które jest uznawane za białko wzorcowe ze względu na idealny skład aminokwasowy, oraz 100% przyswajalność przez organizm człowieka. Ponadto jaja to świetne źrodło cynku, żelaza witamin z grupy B i innych substancji odżywczych. Jedno jajko zawiera  2/3 dziennej dawki cholesterolu, ale należy zaznaczyć że zarówno tego dobrego (HDL) jak też złego (LDL). A w gospodarce cholesterolowej organizmu chodzi o to aby oprócz cholesterolu LDL dostarczany był również HDL którego działanie polega na usuwanu nadmiaru złego cholesterolu z komórek a następnie transport LDL cholesterolu do wątroby, gdzie zostaje  metabolizowany.

Cholesterol zawarty w żywności nie prowadzi do rozwoju miażdżycy , jeżeli jego metabolizm funkcjonuje prawidłowo, natomiast by mogło tak się dziać muszą również prawidłowo wykonywać swoje funkcje wszystkie enzymy odpowiedzialne za metabolizm cholesterolu i tu pojawia się problem ponieważ enzymy te są blokowane przez wszechobecne w naszej diecie sztuczne izomery trans (np. margaryny produkowane metodą uwodornienia). Stąd lepiej margarynę zastąpić masłem. Warto zaznaczyć, że na prawidłowy metabolizm cholesterolu niewątpliwie wpływają NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ich duże pokłady znajdziemy m.in w tłuszczu rybim) – warto zatem zwiększyć ich podaż dodając do jajek np. tuńczyka bądź łososia.

Normy podają dzienne spożycie cholesterolu na poziomie 300mg dziennie. Dla porównania 1 duże jajko zawiera 212 mg cholesterolu (łącznie LDL i HDL).

Przeciętnie jedno średniej wielkości jajo waży 50 g (białko stanowi około 60%, żóltko 30%, a skorupka 10% całego jaja)

Z żywieniowego punktu widzenia jajkom brakuje jedynie witaminy C.

jajka na twardo

jajka na twardo

Jajka posiadają wysoką wartość kulinarną dzięki swoim walorom organoleptycznym oraz specyficznym właściwościom fizyko-chemicznym nadającym potrawom pożądaną konsystencję i strukturę (właściwości zagęszczające, spulchniające, wiążące, emulgujące). Podnoszą  również wartość odżywczą produktów mącznych.

Dla potrzeb kulinarnych producenci żywności stworzyli produkty takie jak masa jajowa mrożona lub proszek jajeczny. Osobiście uważam, że więcej składników odżywczych niż świeże jajo nie jest w stanie zapewnić żaden jego substytut!

Sporządzając potrawy z jaj należy pamiętać, że jaja są  podatne na skażenia drobnoustrojami chorobotowórczymi z grupy Salmonella. Drobnoustroje te bytują najczęściej na skorupce, stąd przed użyciem jaj należy je dokładnie umyć wyparzyć i wybić najpierw do osobnego naczynia tak by móc sprawdzić ich świeżość i jakość (W świeżym jaju białko rozwarstwia się, ale jest zwarte a żółtko nie rozlewa się na boki i jest wypukłe).

Unikajmy jednak mycia jaj zaraz po ich zakupie przed przechowywaniem w lodówce gdyż naturalnie jaja na wierzchu skorupki posiadają ochronną warstwę która chroni je przed drobnoustrojami i min. dlatego mogą być przechowywane nawet 2-3 tygodnie w lodówce. Myjmy jak wcześniej wspomniałam tuż przed użyciem!
Unikajmy również spożywania potraw z dodatkiem surowych jaj, nie poddanych obróbce termicznej lub stojących w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 1 godzinę, warunki te są bowiem wręcz idealne do namnażania bakterii z grupy Salmonella. Większość bakterii z tej grupy ginie w czasie kilku minut pod wpływem działania temperatury około 67 St. C. Dlatego najbezpieczniej jest spożywać jajka po obróbce termicznej.

CO OZNACZA KOD NA JAJKU??

3 – PL – 14 37 13 36

  • Pierwsza cyfra kodu oznacza sposób chowu kur i tak:

0 – to jaja znoszone przez kury z chowu ekologicznego, również od kur zielononóżek, takim jajom przypisuje się większą zawartość witamin i niższy poziom cholesterolu

1 – to jaja znoszone przez kury chodowane na wolnym wybiegu

2-  to jaja z chowu ściółkowego, kury chodowane są co prawda w zamknięciu ale mogą swobodnie się poruszać

3 – jaj z chowu klatkowego.

  • Znak PL oznacza kraj pochodzenia
  • kolejne dwie cyfry  to kod województwa, w naszym przypadku 14 oznanacza woj. warmińsko – mazurskie
  • kolejne dwie cyfry 37 to kod powiatu
  • kolejne dwie cyfry 13 to liczba charakteryzująca działalnośc producenta ( nr 13 to ferma, dla przykładu nr 56 to sprzedaż na targowiskach)
  • ostatnie dwie cyfry 36 to numer producenta w danym powiecie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kulinarnie-Niebanalnie to oprócz wielu przepisów na..

Średnia ocena

(0 / 5)

0 5 0
Oceń przepis

0 osób zagłosowało na przepis

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress