Rodzaje makaronów – włoska pasta

Przez : | 2 komentarze | On : 8 listopada, 2021 | Kategoria : Makarony, To warto wiedzieć !

Różne gatunki pasty włoskiej

Pasta po włosku znaczy makaron. To właśnie z Włoch wywodzą się kochane przez wszystkich makarony. Tak jak Francja nieodłącznie kojarzy się z Winem tak kuchnia śródziemnomorska do której niewątpliwie zalicza się kuchnia włoska słynie z makaronów (pasty).  Wśród nich znajdziemy nitki, świdry, muszelki, gwiazdki, kokardy i wiele, wiele innych – a każda ma swoją włoską nazwę. Popularność tego produktu sprawiła, że to właśnie włoskie nazwy królują na polskim rynku i stole.

Różne gatunki pasty włoskiej

Dziś prezentuję kilka najpopularniejszych gatunków włoskiej pasty – makaronów

Zanim jednak przejdę do rodzajów makaronów poświęcę chwilę ich kolorystyce. Rynek spożywczy oferuje przeróżne kolory makaronów. Warto wiedzieć czym są barwione.

 W Polsce barwienie makaronów reguluje Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności  i żywienia (Dz. U. 171 poz. 1225 z dnia 27 września 2006 r.) która zakazuje dodatku sztucznych barwników do wyrobów z mąki oraz makaronów i gnocchi.

I tu makarony najczęściej naturalnie barwione są  warzywami  – szpinakiem, pietruszką, bazylią – kolor zielony; papryką, suszonymi pomidorami – kolor czerwony; grzybami – kolor brązowy, marchewką, kurkumą – pomarańczowy, burakami – kolor bordowy oraz nietypowy makaron barwiony sepią – czarny.

Poniżej zdjęcie kilku rodzajów makaronów o różnym zabarwieniu.

 

RODZAJE MAKARONÓW

Spaghetti

Spaghetti to moim zdaniem najpopularniejszy gatunek włoskiej pasty w Polsce. Cienka, długa nitka mimo kruchości jako pierwszy włoski makaron podbiła podniebienia Polaków.

Spaghetti

Spaghetti

Penne

Penne z języka włoskiego znaczy długopis. U nas penne częściej opisywane jest jako skośnie cięta rurka. To kolejny bardzo znany i popularny w Polsce makaron.

Penne razowe

Penne

Penne rigate

Penne rigate od penne różni wielkość. Rigatte posiada mniejszą średnicę, ale długość z reguły tę samą.

penne rigate

Farfalle

Z włoskiego farfalle znaczy motylki i taki właśnie kształt posiada ten rodzaj makaronu. Farfalle często bywają nazywane kokardkami, bo w zasadzie oprócz motyli przypominają kokardy. Są atrakcyjne zwłaszcza dla dzieci, bo przecież zjadać kokardki to sama przyjemność:)

Farfalle

Farfalle

Linguine

Linguine to  płaskie spaghetti. Długość i grubość posiadają bardzo zbliżone.

Linguine

Lasagne

Lasagne to rodzaj makaronu o znacznie większych wymiarach niż wszystkie inne. To płaski, prostokątny płat rozwałkowanego ciasta. Z reguły serwuje się kilka takich płatów, ugotowanych i przełożonych farszem np. mięsnym, czy warzywnym

Lasagne

Lasagne

Fusilli

Fusilli to znane nam świderki. Ich zaletą jest dobra przyczepność dla sosów i ich składników oraz prostota w konsumpcji w odróżnieniu od spaghetti:).

Fusilli – świderki

Fusilli

Tagliatelle

Tagliatelle to płaskie wstążki przez producentów dla łatwości transportu  zwijane w kłębki. Po ugotowaniu rozprostowują się.

Tagliatelle

Tagliatelle

Conchiglioni

Conchiglioni to dość spore muszle, które po ugotowaniu napełnia się  farszem i zapieka z serem lub/i sosem.

Conchiglioni

Conchiglioni

Cannelloni

Cannelloni to gruba, pusta w środku rurka o średnicy około 1,5 – 2 cm. Znakomicie smakuje pieczona, wypełniona  w środku farszem np. z sera, szpinaku czy mięsa.

Cannelloni

Cannelloni

Rotelle

Rotelle jak sama nazwa wskazuje mają okrągły kształt.  Wyglądem przypominają małe koła samochodowe. Dobrze prezentują się w zupach. Szczególnie atrakcyjne są również dla dzieci – ze względu na ciekawy wygląd.

Rotelle – włoska pasta

Orzo

Orzo to bardzo specyficzny rodzaj makaronu. Kształtem, kolorem i wielkością  przypomina ryż. Smakuje bardzo delikatnie. Fantastycznie komponuje się z zupami.

Orzo

Makaron Orzo

Castellane

Makaron tego kształtu to prążkowane „muszle” czy małe „kokony”. Dobrze smakuje z kremowymi sosami.

Castellane

Castellane

Riccioli

Riccioli wyglądem przypomina grubą spiralę. Fantastycznie komponuje się z sosami na bazie oliwy, które głęboko wnikają w „spiralę” przenosząc w ten sposób na każdym pojedynczym makaronie smak gotowej potrawy.

Fisarmoniche

kolorowe Fisarmoniche

Jakby to powiedział prawdziwy Włoch VIVA LA PASTA !!!

Share This Post!

Komentarze

  1. Napisane w Majeczka s 11 lipca, 2018

    Jak włoska pasta w Polsce to tylko Arrighi, najlepszy makaron wg mnie <#3

  2. Napisane w Daniel s 5 czerwca, 2019

    Świetne te rodzaje makaronów włoskich. Muszę się wybrać do Włoch, że zobaczyć, jak tam je przygotowują 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Please note: JavaScript is required to post comments.

Exit mobile version
https://www.kulinarny-blog.pl/